Çocuklarda Özgüven Gelişimi

RSS
Çocuklarda Özgüven Gelişimi

Özgüven, bir çocuğun kendine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendini iyi hissetmesi ve çevresi ile barışık olmasıdır. Yaşlara göre çocuklarda özgüven gelişimi:

0-2 yaş: Annesi tarafından beslenen, sevilen ve korunan çocukta özgüven oluşur. Bu dönemde çocuk kendisini tanımaya başlar, kendisine ve çevresine güven duygusu gelişmeye devam eder. Bu dönem çocukları kendini ve çevresini merak ettiği için bu dürtüsü engellenmemelidir.

2-4 yaş: Anneden yavaş yavaş ayrılan çocuk bağımsızlaşmak ister. Bu dönemde tuvalet eğitiminin kontrol edilmesi ile bağımsızlık duygusundan zevk alır. Eğer çocuk bu dönemde engellenirse kendi kapasitesi hakkında kuşkuya düşer. Dönemin genel özelliklerinden biri de çocukta bu yaşlarda vicdan ve ahlak gelişir. Gerçek ile yalanı ayırt etmekte zorlanabilir bu nedenle etiketlenmemelidir.

4-6 yaş: Cinsiyet ayrımı keşfi ile merak edilen konulara cinsellik eklenir. Çocuğa bu dönemde merak ettiği soruları anlayabileceği şekilde, fazla detaya girmeden yaşına uygun şekilde açıklamalar yapmak utanç ve suçluluk duygusunu engeller.

Özgüven gelişimini desteklemek için fikirlerine saygı duyun, olumlu olanı vurgulayın, belli alana yönelik övgüler verin, her çocuğun farklı yetenekleri olduğunu unutmayın, hatalarından ders almasını sağlayın, başka çocuklarla karşılaştırmayın, kendi kararlarını vermesi için cesaretlendirin, yaşına uygun sorumluluklar verin, çabasını övün, yapabilecekleri şeyleri onun yerine yapmayın, hatalı olduğunuzda özür dileyin, bir işi bitirmesi konusunda motive edin, destekleyici ve model olun.

Çocukları dinleme becerileri: çocukların konuşmasını bölmeyin, aktif dinleyici olun ve dinlerken ilgilendiğiniz bir şey varsa bırakın, boy seviyesine inerek göz teması kurun, duygularını anladığınızdan emin olun ve geri yansıtın, eleştirmeyin, anlattıklarına saygı duyun, beden dilinizin ve mimiklerinizin çocuğun anlattığı olay ve duygu ile bağlantılı olmasına özen gösterin.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi

  • Muzipo Kids